دلیل شکست مذاکرات در دیدار دوم ترامپ و کره شمالی در ویتنام

رویترز در گزارشی دلیل شکست مذاکرات در دیدار دوم رهبران آمریکا و کره شمالی در ویتنام را دادن یک تکه کاغذ از جانب ترامپ به کیم جونگ اون, رییس جمهور کره شمالی دانست که در آن خواسته‌های واشنگتن نوشته شده بود.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز دادن یک تکه کاغذ از جانب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دلیل شکست مذاکرات در دیدار دوم سران آمریکا و کره شمالی در هانوی، پایتخت ویتنام بود که روی آن خواسته‌های واشنگتن از پیونگ یانگ رک و پوست‌کنده نوشته شده بود.

رویترز گزارش داد براساس سندی که به رؤیت این خبرگزاری رسیده است، ترامپ روی این کاغذ که به زبان‌های انگلیسی و کره‌ای نوشته شده بود از کره شمالی خواسته بود تمام سلاح‌های هسته‌ای و مواد سوختی خود برای ساخت بمب اتم را به آمریکا منتقل کند.

رییس جمهور آمریکا همچنین در این یادداشت از رهبر کره شمالی خواسته بود تمام زیرساخت‌های هسته‌ای و برنامه ساخت جنگ‌افزارهای شیمیایی و بیولوژیک خود و همچنین موشک‌های بالستیک [قاره‌پیما]، لانچر‌ها و تاسیسات مرتبط با آنها را نابود کند.

علاوه بر این، گفته می‌شود که ترامپ در دست‌نوشته‌ای که در نشست ویتنام به رهبر کره شمالی داد کنار گذاشتن فناوری‌ها و توانمندی‌هایی که دارای کاربردهای دوگانه (نظامی و غیرنظامی) هستند را نیز خواستار شده بود.

طبق گزارش رویترز، اعلام تمام جزئیات مربوط به برنامه هسته‌ای کره شمالی، اجازه دسترسی کامل به مقامات آمریکایی و بازرسان بین‌المللی برای بازدید از مراکز هسته‌ای، توقف ساخت مراکز جدید و انتقال دانشمندان و تکنسین‌های شاغل در برنامه هسته‌ای کره شمالی به بخش‌های دیگر از جمله‌ی دیگر خواسته‌های ترامپ از کیم جونگ اون در نشست ویتنام بوده است.

یک منبع آگاه نزدیک به مذاکرات آمریکا و کره شمالی گفت ترامپ خواسته‌های آمریکا را روی این کاغذ نوشت و همراه با ترجمه کره‌ای آن به کیم جونگ اون داد. به گفته این منبع آگاه، این برای اولین بار بود که ترامپ خودش مستقیما تعریف آمریکا از خلع سلاح اتمی را به طور آشکار به کیم ارائه داد.

براساس این گزارش، ناهار کاری که بین مذاکره‌کنندگان آمریکا و کره شمالی در هتل متروپل هانوی تدارک دیده شده بود همان روز [پس از ارائه این دست‌نوشته] لغو شد و دو طرف بلافاصله هتل را ترک کردند.

رویترز می‌گوید درحالیکه دو طرف نمی‌خواستند دلیل شکست مذاکرات را کامل اعلام کنند، اما احتمالا این سند علت شکست مذاکرات را توضیح می‌دهد.

طبق این گزارش، این سند با مواضع طولانی مدت «جان بولتون» در زمینه پیاده کردن «مدل لیبی» برای خلع سلاح کره شمالی همخوانی دارد؛ رویکردی که پیونگ یانگ بار‌ها آن را رد کرده است و به واشنگتن در زمینه اجرای چنین طرحی هشدار داده است.

تحلیلگران می‌گویند که کیم جونگ اون اتخاذ چنین رویکردی از سوی آمریکا را یک رویکرد خصمانه و تحریک‌آمیز تلقی می‌کند.

ایده خلع سلاح اتمی کره شمالی با مدل لیبی اولین بار از سوی جان بولتون در دوران جورج بوش مطرح شده بود. بولتون سال ۲۰۱۸ به محض انتصابش به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید این ایده را احیا کرد.

این منبع آگاه در ادامه افزود: سند مذکور تعریف آمریکا از آنچه که خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره خوانده می‌شود به طور کامل و واضح به اطلاع کره شمالی رساند.

رویترز در پایان گزارش خود نوشته است که مقامات کاخ سفید برای اظهارنظر در این زمینه در دسترس نبوده‌اند و وزارت خارجه آمریکا نیز از پاسخ دادن درباره این سند خودداری کرده است.

رهبران آمریکا و کره شمالی برای اولین بار در ژوئن سال ۲۰۱۸ در سنگاپور دیدار و رایزنی کردند. در پایان این مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون توافقی چندبندی را امضا کردند که براساس آن گفته شد کره شمالی با خلع سلاح اتمی موافقت کرده است. با این حال بسیاری از منتقدان تاکید کردند که این توافق بسیار کلی و مبهم است و منظور از خلع سلاح اتمی و زمان‌بندی آن مشخص نیست.

در نهایت این توافق با گذشت حدود یک سال نه تنها اجرایی نشد بلکه به دلیل مشکلات زیاد در مسیر مذاکرات به دیدار دوم کیم و ترامپ در ویتنام منجر شد. دیدار رهبران دو طرف در ویتنام نیز در نهایت بدون هیچ نتیجه مشخصی نیمه‌کاره به پایان رسید.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن